|U13/U12| Hodnocení podzimní části sezony

18.11.2023

 Po skončení podzimní části odpovídá Michal Kurc, hlavní trenér kategorie mladších žáků U13/U12, na pár základních otázek a přináší nám tím svůj pohled na svůj dvojtým, který vede souběžně ve dvou krajských soutěžích. Už jen tohle musí být velice náročné, ale aby toho nebylo málo, tak samozřejmě pokračuje ve své hráčské kariéře a začal studovat vysokou školu.

 Trenére prosím, jak hodnotíš úroveň krajských soutěží ze svého pohledu?

 Především jsem rád, že jak už je zvykem, byl přihlášen KP a k tomu poprvé místo okresu I. A třída, jejíž přihlášení se i v průběhu podzimní části ukázalo jako velmi dobré rozhodnutí.
 Když shrnu nejdříve krajskou soutěž, tak se mi potvrdilo, že kvalitu určitě má. My jsme odehráli 15 utkání a až na 4-5 utkání, která byla jednoznačně v náš prospěch, jsme jinak odehráli velmi kvalitní zápasy, kdy byl výsledek otevřený do posledních minut, což je pro děti a pro fotbal jen a jen dobře, protože tyto utkání děti potřebují hrát nejvíce.

 Co se týče I.A třídy i tady jsou soupeři, kteří kvalitu určitě mají a náš převážně prvoročníkový tým dostatečně prověřili. Každopádně tady je už rozdíl mezi horní částí tabulky a spodní polovinou daleko větší. Já jsem hlavně rád, že i v I.A třídě se hraje stejně jako v KP formát 8+1, který v okresních soutěží není. Já tak můžu oba týmy připravovat na stejný způsob fotbalu.

Co ostatní soutěže a turnaje?

 Dále jsme se druhým rokem účastnili PlaneoCupu 7+1. Pod mým vedením tentokrát v obou kategoriích mladších žáků U12 i U13. Když začnu mladší partou U12, tak se nám povedl historický úspěch a dostali jsme se až do III. kvalifikačního kola, kde jsme se utkali s týmy jako je Hradec Králové, Pardubice, FKMB a mohli poměřit síly se špičkou mládeže v České republice. Samozřejmě jsme měli třeba i štěstí v tom, že v prvním kole jsme postoupili ze čtvrtého místa, ale v druhém kole jsme pak zvládli klíčová utkání a  mohli si tak zahrát III. kolo. V kategorii U13 ve mně do dneška převládá trošičku zklamání, protože v I. kole jsme začali velmi dobře, když jsme po prvních 3 zápasech jsme měli 2 výhry a 1 remízu, ale ve čtvrtém zápase jsme zahodili mraky šancí a utkání prohráli a to kluky nalomilo natolik, že nezvládli ani páté utkání. Vzhledem k tomu, že nám nenahráli ani jiné výsledky, tak jsme obsadili čtvrté nepostupové místo. Kluci na postup aspoň do II. kola určitě svojí kvalitou měli, ale i takové věci k fotbalu patří a pro ně to byl v září  impuls do další práce.

Jak bys podzim zhodnotil především herně a pak výsledkově?

 Co se týče herního projevu, tak se snažíme oba týmy vést stejným stylem, protože to určitě není tak, že KP bude hrát 12 dětí a ostatní nemají šanci se tam dostat. Naopak, když se podíváte tak KP si na podzim zahrálo přes 20 různých hráčů z mého kádru. Do I.A třídy se pak zapojili úplně všichni a opět je klíčové, aby když jdou děti hrát tu nebo onu soutěž, aby měly stejné nasazení a chuť  nechat na hřišti všechno. Protože hráče, který bude rozlišovat typ soutěže a podle toho hrát, v týmu prostě nechcete.   Abych se vrátil k hernímu pojetí. Prvních 5 zápasů bylo vidět, že ne všichni děti ročníku 2011 hráli 8+1, takže víceméně začínali na podobné metě jako 2012. V létě jsme začínali brzo, aby jsme všem ukazovali herní prvky, které po nich ve hře chceme: aby především hráli kombinační fotbal jako tým a neučili se hrát jen na jednoho nebo dva (spolu)hráče. Samozřejmě i toto je v létě těžké, protože každé dítě má v jiný termín s rodiči dovolenou, ale to k tomu samozřejmě patří a poradili jsme si. Tady bych chtěl kompletní tým velice pochválit za přístup, jelikož jsem nezaznamenal nějakou nechuť  trénovat, ba naopak si myslím, že máme po celé období až nadstandardně vysokou docházku. 

 Prvních zápasy v obou soutěžích od nás nebyly špatné, ale bylo vidět, že si zvykáme na větší hřiště, nebo také na ofsajd od poloviny hřiště. Ale čím více zápasů jsme měli odehráno a TJ odtrénováno, tak se naše hra zvedala a někteří jedinci si pak i z tréninků začali přenášet herní návyky do zápasů, což mě těší. Každopádně víme, že v zimní přípravě nás čeká plno práce a naší hru budeme chtít zase o nějaký ten level posunout. 

 Výsledkově jsme KP zakončili 5. místem, které si i myslím odpovídá našim výkonům na hřišti. Škoda zápasu s Brandýsem, který jsme si prohráli sami svým laxním přístupem, takže jsme třeba o nějaký ten bod víc mohli. Zase je potřeba říct, že spoustu utkání jsme zvládli našimi silnými závěry utkání a celkovým nasazením, takže se budu opakovat, ale 5. místo odpovídá našim výkonům. Rozdíl mezi 1. - 6. místem je 5 bodů, takže se těšíme na další kvalitní utkání na jaře. 

 V I.A třídě jsme po podzimu skončili na krásném 3. místě. Kdyby mi to řekl někdo v červenci, asi bych tomu nevěřil, ale kluci ukazovali po celý podzim velmi dobré výkony a až na bodově méně povedené poslední 2 utkání jim nemám co vytknout. Méně se nám taktéž povedl domácí zápas s první Pšovkou, kde jsme si určitě nějaký bod zasloužili, ale především kvůli naši chamtivosti a za mě špatného nastavení v hlavách z toho nebylo nic.

 Jak jsi spokojený se svým kádrem, který sis vybral? Jaké máte v Kosmo podmínky, srovnej to prosím  s jinými kluby.

 Kádr se v průběhu sezony ustálil na počtu 27 hráčů do pole a 2 brankářů. Poprvé v mé kariéře trenéra jsem si vybíral "svůj" kádr, což nebylo vůbec lehké, ale i tímto se samozřejmě trenérsky posouvám. Klub nám určitě udělal podmínky, které moc týmů na okrese nemá. Samozřejmě se pár věci, jako třeba společná kabina s kategorií U15/14, která se při počtu 60 dětí ukazuje jako nedostačující, najde. Ale celkově si i přes pár nedorozumění nemáme na co stěžovat. Mrzí mě však poslední domácí zápasy, které jsme hráli na blátě a ohrožovali tím zdraví hráčů. Nevidím důvod, proč se poslední zápasy nemohli odehrát na hlavním hřišti a především kvůli mým hráčům a soupeřům mě to mrzí, protože poslední utkání neměli s fotbalem nic moc společného. Co se týče srovnání s jinými kluby, tak úplně tohle téma nemám tolik rád, protože jak jsem několikrát opakoval našim hráčům, mně jde o náš výkon a naši předvedenou hru.


 Jak vidíš plán zimní přípravy prosinec/březen - kádr, možnosti trénování, přípravné zápasy a turnaje?

 Od půlky listopadu už budou mít děti o víkendech volnější režim, aby si mohli taky užít nějak čas s rodiči. Každopádně trénovat určitě budeme, ale to chtějí i děti, což je super a budu se jen opakovat, když řeknu, že s jejich přístupem jsem moc spokojený.
 Od 8.1.24 nám začíná zimní příprava. Budeme vyžívat halu v Kosmonosech, UMT v Boleslavi a samozřejmě i velmi neoblíbený běžecký ovál. Účastníme se zimní ligy U13 v Turnově a dalších přípravných utkání, kterých budeme mít opravdu hodně, aby jsme mohli vidět, jak se děti posouvají. Je jen na nich jakou budou mít píli a docházku, protože v zimních měsících se dá progres udělat opravdu veliký. Když to vyjde, čeká nás i 4 denní soustředění v areálu s UMT, kde nám nepůjde jen o hru, ale i o naší partu.

 Ještě bych chtěl něco dodat. Celá ta práce s dětmi by samozřejmě vůbec nebyla možná bez rodičů všech dětí, kterým bych chtěl velice poděkovat za to, jak děti v jejich sportování podporují. Jedině snad bych chtěl i za děti poprosit: nebojte se nás povzbudit i hlasitějším fanděním, pomůže nám to.