SK Kosmonosy

Klubové barvy:

ČERVENÁ, BÍLÁ

Areál

V areálu SK Kosmonosy se nachází tři travnaté plochy (hlavní hřiště, tréninkové hřiště s částečným osvětlením a menší tréninková plocha s osvětlením), malá tribuna pro cca 150 diváků, velká pergola s kioskem, dětské hřiště. Ve vnitřních prostorách je pět šaten, WC a restaurace s klubovnou SKK, v přízemí se potom nachází kuželkárna.

Historie

Fotbal se v Kosmonosech hraje už sedmadevadesát let. Během této doby zažil klub několik vzestupů a pádů, světlé roky se střídaly s méně světlými.

Několik nadšenců propadlo zde, v Kosmonosech fotbalu již před první světovou válkou v roce 1910, kdy vznikl oddíl nazvaný Modrá hvězda. Bližší podrobnosti o tomto klubu bohužel nejsou známy. Po první světové válce se v roce 1919 začalo budovat hřiště v čedičovém lomu v oboře (kromě toho Kosmonosy hrávaly i v Chudoplesích v Rokli, na Radouči, a dokonce i na hřišti v Podlázkách). Tím byl vlastně položen základ ke vzniku Sportovního klubu. První zápas byl sehrán v roce 1920 v Bakově, a skončil vítězstvím 3:0. V roce 1922 pak bylo utvořeno první dorostenecké družstvo SK Kosmonosy. V Kosmonosech se od samého začátku zaměřili na výchovu mládeže, v letech 1925 - 1926 bylo utvořeno i žákovské družstvo, které nebylo poraženo a bylo označováno za mistra mladoboleslavské župy. Později byl ze žáků utvořen dorost, který si rovněž vedl velmi úspěšně. Pozemek, na kterém stojí dnešní hřiště byl klubu přidělen v roce 1930 a muselo se tvrdě pracovat na vybudování sportovního stánku.

Kosmonosy však nežily jen fotbalem. Měly zde i oddíl hokeje, stolního tenisu, boxu a házené. Dnes se tu na slušné úrovni hrají například i kuželky. Ve třicátých letech přicházejí první fotbalové úspěchy klubu. Nejprve přišel postup do I. B třídy, a poté i do I. A třídy. V roce 1937 měl klub 137 členů, 23 dorostenců a přes 30 žáků. Po postupu do I. třídy v roce 1940 vzrůstá počet diváků na zápasech a jsou získávány posily z Mladoboleslavského SK a Aston Vily. Kosmonosští se právm mohou chlubit, že vychovaly mnoho fotbalistů, kteří později přestoupily do vyšších oddílů a i tam dobře reprezentovali. Asi nejznámnějším kosmonosským odchovanecem je Václav Koloušek, byť o mnoho let později.

V roce 1948 došlo ke sloučení se Sokolem a v roce 1949 hrál oddíl už pod hlavičkou AZNP "B". Později pak hrával pod hlavičkami Autorenova, Dynamo, ČSAD či Masokombinát. K tradičnímu SK se Kosmonosy vrátily až s příchodem nového režimu. V roce 1972 byla po vítězství v okresním přeboru vybojována krajská soutěž I. B třídy pod vedením trenéra Otto Víta, který provedl přestavbu celého mužstva. Krajská soutěž se hrála až do roku 1977, kdy po druhé reorganizaci přišel opět pád do okresního přeboru. Poté ale přišly další lepší roky. Vybudoval se nový travnatý povrch a v sezóně 1982 - 83 se opět zvítězilo v okresním přeboru, tentokrát pod vedením Ladislava Kocmicha.

Největší pády, ale i obrovské úspěchy (zvláště pak na mládežnické úrovni) zažil klub v porevoluční době. Kosmonosy po roce devadesát hrály povětšinou v krajských soutěžích. Bohužel se ale také dostal klub do finančních problémů, ze kterých se m u ale také podařilo díky srdcařům dostat. Poslední pád na dno zažily Kosmonosy v roce 2012. Tehdy vystřídal Ladislava Klepáče na jeho křesle předsedy Petr Bernard a nyní už Kosmonosy opět směřují do krajské soutěže.

SK KOSMONOSY